بررسی کاربرد فریم­ورک Vue.js در برنامه نویسی وب

همین حالا ثبت نام کنید

بررسی کاربرد فریم­ورک Vue.js در برنامه نویسی وب

وبلاگ

در این مقاله سعی داریم با ارائه اطلاعات کامل در مورد کاربرد Vue.js در برنامه نویسی وب و البته اطلاعات مفید در مورد  ویو جی اس به ‌عنوان  یک فریم‌ورک‌ جدید و قدرتمند جاوا اسکریپت شما را در مدیریت وب سایت های مختلف یاری کنیم . برای کسب اطلاعات در مورد اینکه  این فریم‌ورک چه ویژگی‌هایی دارد  و Vue.js  در برنامه نویسی وب تا چه حد توانسته است برای ما مفید باشد  با ما همراه باشید.

Vue.js  با توجه به اینکه یک فریم‌ورک متن‌باز است در سال ۲۰۱۴توسط شخصی به نام Evan You  به وجود آمده است . جالب است بدانید فریم‌ورک محبوب Laravel  همواره از حامیان Vue js از روزهای آغازین بوده است.  در سپتامبر سال ۲۰۱۶، نسخه های جدیدی Vue.js v2 منتشر شد و در اختیار کاربران قرار گرفت. از این فریم‌ورک برای طراحی رابط کاربری هم در موبایل و هم در وب سایت ها استفاده می شود. الگوی طراحی به کار رفته شده در این روش  Model-View-ViewModel بوده و برای تهیه  صفحات تک‌صفحه‌ای معمولا از Single Page Application  سایت و اپلیکیشین‌های موبایل کارایی دارد .

کاربرد Vue.js  در برنامه نویسی وب

بررسی کاربرد Vue.js  در برنامه نویسی وب

ما سعی نداریم که شما را متقاعد کند از  Vue.js استفاده کنید با این  وجود  فریم­ورک Vue.js دارای ویژگی هایی است  که کمتر می توان از کنار آن به سادگی عبور کند. در مقایسه با رقبای خود، از جمله :

  • Angular
  • React
  • Ember
  • Aurlia

کاربرد Vue.js در برنامه نویسی وب  در برخی از جنبه ها بسیار مفید است. این جنبه ها عبارتند از API ساده، اندازه، عملکرد، منحنی یادگیری، و غیره. شما می توانید این مقایسه ها را در اسناد رسمی مشاهده کنید. Vue.js از نظر توسعه دهندگان وب هم محبوب می باشد. زیرا ادغام شدن این فرم­ورک با برنامه­های موجود بسیار آسان است و دلیل آن نیز به خاطر این است که این فریم­ورک با در نظر گرفتن چارچوب جاوا اسکریپت بنا نهاده شده و می­تواند سایر برنامه­ های ساخته شده در JavaScript  را به هم وصل کند.

در نظر داشته باشید برای توسعه نرم افزار کاربردی جدید در وب و البته  تغییر برنامه­ های موجود بهره مندی از آن بسیار مهم است. امکان یکپارچگی و ادغام  فراهم است زیرا  Vue.js برای هر عملکردی دارای کامپوننت ویژه است.

نکات مهم در مورد کاربرد Vue.js  در برنامه نویسی وب

نکات مهم در کاربرد Vue.js  در برنامه نویسی وب

همواره  نصب NPM برای تهیه برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ با Vue  از محبوبیت بالایی برخوردار است زیرا NPM به خوبی میتواند به ماژول­های مختلف مانند  Webpack یا Browserify ادغام شود .

البته ناگفته نماند  Vue  یک ابزار همراه برای نوشتن یک فایل Component را نیز در اختیار کاربران می گذارد

 

از مهمترین دستورات Vue می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • v-if: نقش همان شرط if در برنامه نویسی Backend است و در جاوا اسکریپت vue  تحت  عنوان Directive به کار می رود.
  • v-on: از دستور v-on برای گوش دادن به رویدادهایی مثل  DOM استفاده می کنند به عنوان مثال  وقتی بر Button کلیک می کنیم چه اتفاقی می افتد.
  • v-bind: یک یا چند ویژگی را به هم  وصل می کند، یا می تواند به تنهایی یک جزء را به بیان می دهد. به عنوان مثال  با دستور “v-bind:href=”url آدرس url   در مرورگر نمایش داده می شود.
  • v-for: همان  طور که شرط for در برنامه نویسی  Backend است  و در فریم­ورک جاوا اسکریپت vue را می توان به عنوان  Directive در نظر گرفت .

 بررسی مزیت و کاربرد Vue.js  در برنامه نویسی وب

کاربرد Vue.js  در برنامه نویسی وب  : مستندات دقیق

توسعه دهندگان  وب سایت ها همیشه مایل هستند بتوانند از فریم­ورک ­هایی استفاده کنند  که دارای مستندات دقیقی باشد، دلیل این امر آن است که  نوشتن اولین برنامه ی را ساده میکند. مستندات Vue.js بسیار وسیع است، با استفاده از آن هر فردی که اندکی درباره جاوا اسکریپت و HTML آگاه باشد می تواند به آسانی برنامه یا صفحه وب خود را در کوتاه­ترین مدت زمان توسعه دهد. به همین دلیل کاربرد Vue.js  در برنامه نویسی وب با شناسایی هر چه بیشتر وسیع گردید.

کاربرد Vue.js در برنامه نویسی وب: انعطاف پذیری

انعطاف پذیری بالای این نرم افزار از دیگر از مزایای Vue.js است. زیرا این ویژگی به کاربر کمک می کند  تا قالب خود را به صورت:

با بهره مندی از گره­ های مجازی بنویسد. انعطاف پذیری  بالا در این روش توانسته است توسعه دهندگان React.js، Angular.js را یاری کرده که بتوانند هر چارچوب جدید جاوا اسکریپت را به خوبی بنویسند. Vue.js همچنین در ارتقای اپلیکیشن های ساده، توسط مرورگرها نیز بسیار مفید است.

کاربرد Vue.js  در برنامه نویسی وب: دارای اندازه بسیار کوچک

هر چقدر اندازه ی یک فریم­ورک  کوچکتر باشد، بیشتر از آنها استفاده می­شود در واقع کوچک بودن اندازه ی آنها همواره به عنوان یک مزیت در نظر گرفته می­شود. از بزرگترین مزیت­ های Vue.js اندازه کوچک آن است،  اندازه این چارچوب  به طور دقیق ۱۸ تا ۲۱ کیلوبایت می باشد و این امر سبب شده است زمان زیادی برای بارگیری و استفاده از آن تلف نشود.

اهمیت کاربرد Vue.js  در برنامه نویسی وب

کاربرد Vue.js  در برنامه نویسی وب  در اثر  فناوری های نرم افزاری جدید  گسترش وسیعی پیدا کرده است و سبب شده است  به­ طور وسیع از آن  در سراسر جهان به منظور  توسعه وب استفاده گردد.

Vue.js یک فریم­ورک جاوا اسکریپت با ابزار مختلف به منظور ایجاد یک رابط کاربری در نظر گرفته می شود و کاربرد Vue.js  در برنامه نویسی وب در واقع فراهم ساختن رابط کاربردی می باشد.

یکی از دلایل اصلی محبوبیت آن و البته توسعه ی کاربرد Vue.js در برنامه نویسی وب آن است که کاربر به راحتی می تواند Vue.js را به وب سایت خود به عنوان یک افزونه ی جدید  اضافه کند. قالب های کوچک و البته قالب­هایی با مقیاس بزرگ را  می توان به آسانی با استفاده از آن توسعه داد.

بهره مندی از کاربرد Vue.js در برنامه نویسی وب، موجب صرفه جویی زیادی در زمان خواهد شد . در صورت به وجود آمدن هرگونه مشکل، کاربر می تواند به آسانی بلوک ها را برای پیدا کردن اشتباهات  و البته ردیابی آنها در نظر بگیرد. این امر به دلیل ساختار ساده فریم­ورک Vue.js است که سبب شده کاربرد در بهره مندی از آن به آسانی بتواند مشکل به وجود آمده را از بین ببرد.

اگر بتوانید به­ صورت اصولی آن را فرا گیرید شاهد پیشرفت­های ویژه در وب سایت مد نظر خواهید بود.

نوشتهٔ پیشین
کاربرد و ویژگی های برنامه نویسی پایتون
نوشتهٔ بعدی
استفاده از React.js در وب

مطالب مرتبط

فهرست