جلسه دوازدهم از سلسله نشست های همگرایی داده های حجیم ، رایانش ابری و اینترنت اشیا

همین حالا ثبت نام کنید

جلسه دوازدهم از سلسله نشست های همگرایی داده های حجیم ، رایانش ابری و اینترنت اشیا

جلسه دوازهم از سلسله نشست های همگرایی رایانش ابری، اینترنت اشیاء و داده های حجیم با موضوع بررسی بانکهای اطلاعاتی NoSQL توسط گروه سیب در محل جهاد دانشگاهی علامه طباطبایی در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۹۷ برگزار می گردد. شرکت برای علاقمندان رایگان و آزاد است. علاقمندان می توانند جهت ثبت نام و شرکت در این رویداد به سایت ایوند مراجعه نمایند.

در عصر حاضر، مهمترین سرمایه سازمانها، شرکت ها و … داده و اطلاعات می باشد. از ویژگیهای عصر حاضر این است که تولید داده ها منحصر به شخص، شرکت، سازمان یا گروه خاص نیست. در این عصر، در هر لحظه توسط هر شخص و یا هر چیزی توسط فناوری های نوین داده ها در حجم انبوه در حال تولید می باشند، که سیستمهای پردازشی و ذخیره سازی موجود یا سنتی (Traditional) توانایی ذخیره سازی و پردازش این حجم از داده ها را ندارند. مهمترین فناوری ها در این حوزه، اینترنت اشیاء (IoT) و شبکه های اجتماعی هستند که درصد بسیار زیادی از تولید داده ها را شامل می شوند.

با توجه به بالا بودن حجم داده ها در مقیاسهای بیش از ترابایت و همچنین تنوع در ساختار داده ها و نیز نرخ تولید داده ها، کلید واژه نوینی را که Big Data گفته می شود، برای این نوع داده ها تعریف شده است، که منجر به بوجود آمدن رویکرد و پارادایم جدیدی برای پردازش و ذخیره و بازیابی داده بصورت توزیع شده، شده است که شامل مجموعه ای از زیرساخت های رایانشی و همچنین پلتفرم های مختلف نرم افزاری برای مدیریت و تحلیل داده ها است که مفهوم Big Data یا داده های حجیم را توصیف می کند.

3 ویژگی پایه ای Big Data

Big Data Technology Stack

برای نگهداری و کار با داده ها به دلیل متنوع بودن ساختار داده ها در محیط Big Data، محصولات مختلفی برای بانکهای اطلاعاتی متفاوت از بانکهای اطلاعاتی رابطه ای ارائه شده است که به این نوع بانکهای اطلاعاتی بانکهای اطلاعاتی NoSQL گفته می شود.

در جلسه دوازدهم ادامه مباحث داده های حجیم با عناوین ذیل توسط اساتید شهاب صفائی و مرتضی زاهدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

  • ساختار بانکهای اطلاعاتی NoSQL
  • بررسی و مقایسه نرم افزارهای بانکهای اطلاعاتی NoSQL

 جهت اطلاع از مطالب ارائه شده و جزئیات نشست های قبلی می توانید به قسمت نشست های تخصصی مراجعه نمایید.

نوشتهٔ پیشین
جلسه یازدهم از سلسله نشست های همگرایی داده های حجیم ، رایانش ابری و اینترنت اشیا
نوشتهٔ بعدی
جلسه سیزدهم از سلسله نشست های همگرایی داده های حجیم ، رایانش ابری و اینترنت اشیا با موضوع بررسی لایه ی ارتباطات در معماری اینترنت اشیاء

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست