استفاده از jquery در طراحی وب

همین حالا ثبت نام کنید

استفاده از jquery در طراحی وب

وبلاگ

jQuery در طراحی وب یک زبان نیست، اما یک کد جاوا اسکریپت است که به خوبی نوشته شده است. همانطور که در وب سایت رسمی جی کوئری نقل شده است ، “این یک کتابخانه سریع و مختصر جاوا اسکریپت است که قابلیت مرور اسناد HTML، دستیابی به رویداد، انیمیشن و تعامل آژاکس را برای توسعه سریع وب ساده می کند”.

برای کار با jQuery ، باید از اصول اولیه JavaScript ، HTML و CSS آگاه باشید.

در ژانویه سال ۲۰۰۶ در BarCamp NYC توسط جان رزیگ منتشر شد. این نرم افزار رایگان با منبع باز دارای مجوز دوگانه تحت مجوز MIT و مجوز عمومی GNU است. مایکروسافت جی کوئری را به طور رسمی در IDE Visual Studio 2010 خود ادغام کرده و Intellisense jQuery اکنون در ویژوال استودیو ۲۰۱۰ موجود است.

کاربرد jQuery

کاربرد jQuery

چرا از jQuery در طراحی وب استفاده می شود؟

jQuery کد جاوا اسکریپت کاملاً جمع و جور است و به خوبی نوشته شده است که با ایجاد امکان دسترسی به قابلیت های مهم UI با نوشتن مقدار بسیار کمی کد، بهره وری از توسعه دهنده را افزایش می دهد.

 •     jQuery به بهبود عملکرد برنامه کمک می کند
 •  jQuery کمک می کند تا بیشتر صفحه وب سازگار با مرورگر ایجاد شود
 •     jQuery به پیاده سازی قابلیت های مهم مرتبط با UI بدون نوشتن صدها خط کد کمک می کند سریع است
 •     jQuery قابل توسعه است – jQuery را می توان برای پیاده سازی رفتار سفارشی گسترش داد

برخی از کاربردهای jquery به شرح زیر است:

 • قابلیت دستکاری و تغییر خصوصیات CSS
 • متحرک سازی و قرار دادن افکت روی عناصر وب سایت
 • ساخت پلاگین‌ها
 • کنترل آسان Events
 • ایجاد افکت و حرکات Animation
 • برنامه‌های کوچک سودمند

کاربرد jQuery  در طراحی وب

در دنیای طراحی وب، همه ی وب سایت‌ها و صفحات اینترنت از دو قسمت Server-Side (قسمت سرور) و Client-Side (قسمت کاربری) تشکیل شده‌اند. قسمت کاربری، قسمتی از سایت می باشد که ما می‌توانیم به وسیله مرورگرهای مختلف آن را مشاهده کنیم. برای فهمیدن کاربرد jQuery در ایجاد وب ابتدا باید آشنایی نخستین با زبان جاوا اسکریپت را در دستور کار قرار دهید..

استفاده از جعبه  jQuery در طراحی وب

jQuery در طراحی وب معمولاً به عنوان یک فایل جاوا اسکریپت ارائه می­شود که حاوی همه چیز از جعبه jQuery است. با استفاده از نشانه گذاری زیر می توانید در یک صفحه وب قرار دهید:

<script type = “text / javascript” src = “jQuery-1.4.1-min.js”> </script>

در حالت ایده آل ، این نشانه گذاری در زیر برچسب <head> </head> صفحه وب شما نگه داشته می شود، اما شما می توانید در هر مکانی که می خواهید رایگان از آن استفاده کنید.

تفاوت بین jQuery-x.x.x.js و jQuery.x.x.x min.js چیست؟

از لحاظ عملکردی، هیچ تفاوتی بین jQuery-x.x.x.js و jQuery-x.x.x-min.js (همچنین به آن نسخه Minified نیز گفته می شود) وجود ندارد. با این حال، jQuery می تواند نقش اساسی در عملکرد صفحه وب داشته باشد.

jQuery در طراحی وب چگونه می تواند بر عملکرد تأثیر بگذارد؟

اندازه پرونده jQuery-1.4.4.js برابر با ۱۷۸ KB است که در برابر نسخه کوچک شده آن jQuery-1.4.4-min.js است که اندازه آن تنها ۱۷۸ KB است. بنابراین اگر صفحه شما در مرورگر مشتری بارگیری نمی شود، اگر از نسخه مینی استفاده نمی­کنید، پرونده ۱۷۸ KB را بارگیری می­کند که برای بارگیری آن از ۷۶.۷ KB زمان بیشتری نیاز دارد.

کدام نسخه از jQuery در طراحی وب باید مورد استفاده قرار گیرد؟

در بیشتر نسخه های اخیر تا کنون ، عملکرد اصلی jQuery یکسان است، با این حال برخی از ویژگی های جالب تر و بهتری به آن اضافه می شوند. در حالت ایده آل، شما باید از جدیدترین فایلهای jQuery موجود در وب سایت jQuery.com استفاده کنید. با انجام این کار، شما اطمینان می دهید که عملکرد قبلی شما همچنان کار خواهد کرد و می توانید از ویژگی های جدید موجود به عنوان بخشی از نسخه جدید استفاده کنید.

CDN چیست؟

CDN چیست؟

CDN چیست؟

CDN Stands for Content Distribution Network یا به آن Content Delivery Network (گروه تحویل محتوا) می گویند، گروهی از رایانه است که در نقاط مختلف متصل به شبکه که شامل کپی پرونده های داده است، قرار گرفته است تا از پهنای باند در دسترسی به داده ها حداکثر استفاده شود. در CDN، به جای اینکه کلیه مشتریانی که از یک سرور خاص به آن دسترسی دارند، به یک کپی از داده های نزدیکتر به محل مشتری دسترسی پیدا می کنند. این امر به دستیابی به عملکرد بهتر بازیابی داده توسط مشتری کمک می کند.

دو CDN برجسته در دسترس هستند که فایل های jQuery در طراحی وب را میزبان آن هستند.

 • Microsoft – برای بارگیری jQuery از Microsoft AJAX CDN
 • پرونده jQuery را می توان از Microsoft AJAX CDN بارگیری کرد.

چرا باید فایل jQuery را از CDN بارگیری کنیم؟

ممکن است بپرسید که اگر ما می توانیم پرونده jQuery در طراحی وب را از سرور خود بارگیری کنیم، چرا آن را از CDN بارگیری می کنیم. جواب منطقی و بسیار ساده است. رفتار مرورگر به این صورت است که هر زمان که صفحه ای را بارگیری کند، پرونده های مرتبط (به عنوان مثال، پرونده JavaScript، پرونده CSS و تصاویر) را که برای آن صفحه مورد استفاده قرار می گیرد، در حافظه پنهان خود نگه می دارد (همچنین به آن تاریخچه نیز گفته می شود).

وقتی دفعه دیگر که کاربر هر صفحه وب را مرور می کند ، مرورگر فقط آن دسته از فایل های جدید یا تغییر یافته را بارگیری می کند و در حافظه نهان یا سابقه مرورگر در دسترس نیست. به این روش، مرورگر عملکرد خود را بهبود می بخشد و صفحه بارگیری می شود.

این احتمال وجود دارد که اگر وب سایت های بیشتر و بیشتری از CDN استفاده کنند، ممکن است کاربر قبلاً برخی صفحات وب دیگر را که از فایل jQuery CDN استفاده می کنند، مرور کرده و ممکن است آن پرونده را در حافظه نهان داشته باشد. بنابراین وقتی کاربر صفحه شما را مرور می کند و شما همچنین از فایل CDN استفاده می کنید، از نسخه ذخیره شده قدیمی پرونده jQuery استفاده می شود. به این ترتیب، صفحه شما سریعتر بارگذاری می شود زیرا مرورگر مجبور نیست بار دیگر بارگیری فایل jQuery را برای صفحه شما بارگیری کند.

هم چنین بخوانید :

بررسی کاربرد فریم­ورک Vue.js در برنامه نویسی وب

کاربرد nodejs در طراحی وب

استفاده از Ecma script در طراحی وب

استفاده از JSP در طراحی وب

استفاده از bootstrap در طراحی وب

 

نوشتهٔ پیشین
کاربرد nodejs در طراحی وب
نوشتهٔ بعدی
فول استک دولوپر یا Full stack developer چیست ؟

مطالب مرتبط

فهرست