استفاده از Ecma script در طراحی وب

همین حالا ثبت نام کنید

استفاده از Ecma script در طراحی وب

وبلاگ

 طراحی وب دنیای بسیار گسترده و رو به رشدی دارد. هنگامی که در خصوص طراحی وب صحبت می کنیم با واژه های مختلف مواجه می شویم یکی از این اصطلاحات نوعی اسکریپت به نام اکما اسکریپت یا Ecma script است که در واقع نوعی جاوا اسکریپت استاندارد شده به شمار می آید. آن چه که Ecma script در طراحی وب را از جاوا اسکریپت متمایز نموده است همین موضوع استاندارد سازی هایی است که برای این اسکریپت در طراحی صورت گرفته و به این ترتیب با انواع مرورگر های موجود در سازگاری کاملی دارند. در واقع می توان گفت Ecma script در طراحی وب نقش مکمل جاوا اسکریپت را ایفا می نماید.

 

تاریخچه ای از آغاز به کار و توسعه Ecma script در طراحی وب

Ecma script در طراحی وب دارای تاریخچه ای چندین ساله است. هنگامی که جاوا اسکریپت به خوبی نزد توسعه دهندگان وب سایت جایگاه خود را پیدا کرد به تدریج مشکلات و ناسازگاری های آن با انواع مرور گر ها تبدیل به معضلی برای توسعه دهندگان وب سایت شد و به همین سبب پیشنهاد های برای استاندارد سازی جاوا اسکریپت بیان شد. همین موضوع منجر شد تا در سال ۱۹۹۶ پس از انجام بررسی های لازم Ecma script با نسخه شماره ۱ روانه بازار گردد. پس از دو سال نسخه دوم Ecma script منتشر شد و تنها نواقصی که طی این دو سال در آن مشاهده شده بود توسط کارشناسان مربوطه رفع گردید. از آن جایی که استقبال خوبی از Ecma script در طراحی وب صورت گرفته بود تنها یک سال بعد از انتشار نسخه دوم، نسخه شماره ۳ معرفی شد که در آن امکانات فراوانی در اختیار افرادی که طراحی وب انجام می دهند قرار داده شد. با توسعه Ecma script در طراحی وب، مرور گر های جدیدی نیز وارد این عرصه شدند که همگی امکان پشتیبانی از آخرین نسخه Ecma script را داشتند. پس از این دوران Ecma script پیشرفت های بیشتری کرد و نسخه های جدید تری از آن نیز در اختیار طراحان وب قرار گرفت.

در نسخه ۶ Ecma script چه ویژگی هایی وجود دارد؟

نسخه 6 Ecma script

Ecma script در سال ۲۰۱۵ نسخه شماره ۶ خود را عرضه نمود که در آن می توان ویژگی های فراوانی را مشاهده نمود. در این نسخه با واژه هایی نظیر Let/const، Destructuring، Template string، Arrow function، Rest/ spread، array helper، Class، Generator، Promise و بسیاری از ویژگی های دیگر رو به رو می شویم که استفاده از آن را بسیار آسان تر و لذت بخش تر می نماید. به عنوان مثال Let/const ویژگی هایی هستند برای تعریف متغیر ها در Ecma script که با استفاده از آن می توان متغیر ها را به صورت مستقل تعریف کرده و آن هایی را که می خواهیم دست نخورده باقی بمانند به آسانی از سایر متغیر ها جدا نماییم. همچنین با استفاده از قابلیت Template string می توانیم به آسانی متغیر های مورد نظر را در متون مختلف جایگزین نماییم. یکی دیگر از مواردی که به آن اشاره شد قابلیت جدیدی با عنوان Generator است که در آن می توان در روند اجرای کد و در بخش های مختلفی از آن نقاطی را مشخص نمود که به عنوان نقطه توقف شناخته می شوند. نقاط توقف کمک می کنند در زمانی مشخص از ادامه اجرای کد جلوگیری شده و هنگامی که می خواهیم این روند ادامه یابد.

استاندارد سازی Ecma script در طراحی وب بر چه مبنایی انجام شد؟

همان گونه که اشاره شد آغاز به کار Ecma script در طراحی وب با موضع استاندارد سازی جاوا اسکریپت همراه بود. حال قصد داریم تا در خصوص حوزه های اصلی که این استاندارد سازی برای آن ها تمرکز داشته است اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهید. به طور کلی Ecma script در طراحی وب در چند بخش اصلی می تواند به کمک طراحان و توسعه دهندگان وب سایت بشتابند.  اولین موضوع در خصوص عملکرد صحیح و استاندارد سیستم است که می تواند به افراد کمک کند در هر زمانی که به بررسی پروژه می پردازند به آسانی از کد نویسی ها و اهداف موجود اطلاع یابند. به این معنا که اگر شما در میانه راه طراحی و توسعه یک وب سایت مجبور باشید از کمک شخص جدیدی بهره بگیرید آن فرد به آسانی از روند انجام پروژه ای که بر اساس استاندارد های Ecma script در طراحی وب توسعه یافته است آگاهی خواهد یافت. در این استاندارد ها هر کدی جایگاه مخصوص به خود را دارد و مشکلی برای توسعه دهنده ایجاد نمی شود.

اهمیت Ecmascript طراحی وب

حوزه بعدی که Ecma script در طراحی وب به آن وارد شده است موضوع موتور های جستجو  و سازگاری سایت با آن ها است. هنگامی که سایت بر اساس Ecma script و استاندارد های طراحی شده باشد موتور های جستجو به آسانی می توانند به صفحات دسترسی یافته و آن ها را دسته بندی نمایند. در واقع یکی از مواردی که می تواند نقشی اساسی در بهبود سئو سایت داشته باشد توجه به استاندارد های Ecma script در طراحی وب است. هنگامی که شما از Ecma script استفاده می کنید دیگر نیاز نیست کد های متناسب با هر مرورگر را به صورت جداگانه طراحی نمایید. این موضوع نه تنها راهی است برای تسهیل عملکرد توسعه دهندگان و طراحان وب به شمار می آید بلکه می تواند روشی باشد که از طریق آن همه افراد جامعه در هر سطحی بتوانند از سایت های مورد نظرشان استفاده نمایند. در نظر داشته باشید ممکن است برخی از افراد به نسخه جدید مرورگر ها دسترسی نداشته باشند و بدون استفاده از Ecma script در طراحی وب این افراد از خدمات این سایت ها محروم خواهند ماند. به همین دلیل می توان گفت Ecma script جایگاه طراحان وب سایت و همچنین مخاطبان سایت ها را در نظر گرفته و بر این اساس شرایط را برای هر دو گروه تسهیل نموده است.

یکی از مواردی که استفاده از Ecma script در طراحی با خود به همراه می آورد کاهش خطاها و اشتباهات در برنامه نویسی است. به طور کلی در هر کاری استفاده از استاندارد ها به معنای نظم بخشی بیشتر به کار است که می تواند در نهایت کاهش خطاها به ویژه خطاهای انسانی را به همراه داشته باشد.

نوشتهٔ پیشین
استفاده از فریم ورک Django در برنامه نویسی پایتون
نوشتهٔ بعدی
کاربرد زبان پایتون در تست نفوذ

مطالب مرتبط

فهرست