Horizon چیست و چه کاربردی دارد؟

همین حالا ثبت نام کنید

Horizon چیست و چه کاربردی دارد؟

نام Horizon با نام مجازی سازی دسکتاپ به هم گره خورده است. شرکت نام آشنای  VMware با ارائه ی نرم افزار که نرم افزاری در خصوص مجازی سازی دسکتاپ است، باعث به وجود آمدن تحولاتی مثبت در این زمینه شده است. تا این قسمت از بحث متوجه شدیم که هوریزون یک نرم افزار در زمینه ی مجازی سازی کامپیوتر های شخصی است. پس در قدم نخست باید مفهوم مجازی سازی دسکتاپ را به صورت دقیق تر بدانیم.

مفهوم مجازی سازی دسکتاپ چیست؟

اگر بر روی یک سرور قوی به تعداد کاربران سیستم عامل نصب کنیم، تمامی پردازش ها، اطلاعات و داده ها، به جای ذخیره و پردازش بر روی PC یا همان کامپوتر شخصی افراد، با استفاده از منابع سرور و روی آن انجام می شود، در این صورت می توان گفت، ما در حال استفاده از Desktop Virtualization یا مجازی سازی دسکتاپ هستیم.

در زمان هایی که هر کاربر از طریق یک پایانه مانند تبلت، تلفن های هوشمند و … به سرور متصل شود، صفحه ی مجازی شده ی کامپیوتر شخصی خود را ملاحظه می کند. در این روش کاربر تفاوتی را در مقایسه با استفاده از کامپیوتر شخصی خود احساس نمی کند. تنها تفاوت پنهان از چشم کاربر، در این است که همه ی پردازش ها بر روی سرور اصلی انجام می شود.

به عبارت ساده تر، در مجازی سازی میز کاربری (Desktop) هر کاربر سیستم عامل و برنامه های خاص خود را که با بقیه متمایز است، به جای نصب بر هارد کامپیوتر شخصی خود ، بر روی سرور نصب می کند. در نتیجه هر دسکتاپ بر روی ماشین مجازی بر روی سرور اجرا خواهد شد.

مفهوم VID چیست؟

VID ساده شده ی عبارت Virtual Desktop Infrastructure ، به معنی زیرساختی برای مجازی سازی دسکتاپ است. پس نباید از VDI برداشتی به عنوان یک برنامه کرد، بلکه بیشتر در خصوص یک اصطلاح و یک مفهوم مورد استقاده قرار می گیرد.

برای مثال با استفاده از یک سری برنامه مانند VMware Horizon که فراهم آورنده ی زیرساختی است تا بتوان توسط آن به وسیله ی دسترسی از راه دور، کامپیوتر های شخصی را مجازی سازی کرد. یک شاخصه ی مهم در VID برای هر کاربر یک سیستم عامل مجزا است که روی آن برنامه ها یا نرم افزار ها ی مختص خود کاربر وجود دارد. این در حالی است که در Termanal Service  ها، یک سیستم عامل را بین چندین کاربر مختلف به اشتراک می گذارند.

مجازی‌سازی Desktop با VMware Horizon

اگر چه مجازی سازی سرور در گذشته باعث به وجود آمدن تحولات زیادی در سازمان ها شده بود، حتی بسیار پیش تر از مجازی سازی دسکتاپ خدمات زیادی را در جهت موفقیت به شرکت ها ی کوچک و بزرگ ارائه کرده بود. اما بعد از مدتی شاهد رشد و پیشرفت مجازی سازی شبکه و دسکتاپ نیز شدیم. شرکت های معروف در زمینه ی مجازی سازی  همچون  وی ام ور  و سیتریکس  پلتفرم ها و زیرساخت های بسیار خوبی را معرفی و در اختیار کاربران قرار دادند.

Horizon  پلتفرم پیشرو در حوزه مجازی‌سازی Desktop و نرم‌افزار ها از برندی همچون VMware  می‌باشد. در گذشته معمولا برای مجازی سازی میز کاربری و مجازی سازی نرم افزار ها می بایست از دو نسخه ی کاملا مجزا یکی برای دسکتاپ و یکی برای نرم افزار استفاده می کرد.

شرکت VMware  از یک زیر ساخت برای مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار ولی با نام های مختلف استفاده می کند. به عنوان مثال هنگامی که از مجازی سازی نرم افزار صحبت می کند به آن Horizon thin App و هنگامی که از مجازی سازی دسکتاپ صحبت می کند به آن  VMware Horizon View می گوید. این زیر ساخت، به افراد کمک می کند تا نیازهایشان را در کمترین زمان و بهترین شکل ممکن براورده نمایند.

در صورت استفاده از پلتفرم مجازی سازی VMware Horizon چه مزایایی در اختیار کاربران قرار می گیرد؟

  • داشتن یک فضای کاری متمرکز در VMware Horizon

در هر سازمانی با ابعاد مختلف، با استفاده از Horizon می توانید از سردرگمی ها ی معمول نجات پیدا کنید. تمامی کاربران قادر خواهند بود به سهولت به نرم افزار ها و دسکتاپ های مجازی شده ی خود در هر زمان و مکانی دسترسی پیدا کنند. در نتیجه از مزایای استفاده از یک محیط کاری متمرکز بهره مند می شوید.

  • داشتن تجربه کاربری (User Experience) قوی و سازگار در VMware Horizon

یکی از مزایای بسیار مورد توجه در Horizon ، که منجر به رضایتمندی قابل توجه در حین استفاده از این پلتفرم می شود، تجربه کاربری بسیار قوی ای است که برای انواع کاربران چون Knowledge Worker ها، کاربران Mobile و حتی توسعه کنندگان ایجاد می کند. پس به این ترتیب تجربه ی خوبی را برای تمامی گروه ها با هر تجهیزاتی، در هر موقعیتی‌،  توسط هر رسانه‌ ی ارتباطاتی برایتان فراهم می‌کند.

  • امنیت بالای داده‌ها راه‌کار های ارائه شده توسط VMware Horizon

اگر شما بخواهید امنیت تک تک کامپیوتر های موجود در سازمان را تامین کنید، قطعا کاری پرهزینه و زمان بر است. ولی در سیستم های مجازی سازی دسکتاپ به دلیل تمرکز داده ها و اطلاعات و همچنین یکپارچگی نرم افزار VMware Horizon کنترل و محافظت منابع محاسباتی کاربران با استفاده از سیاست ‌هایی که به‌طور کامل و پویا با محیط محاسباتی کاربران سازگار می‌شوند به نحو شایسته، با دقت بالا و هزینه ای کمتر فراهم می شود.

  • پشتیبانی کامل و جامع از نرم افزار ها و پلتفرم های ویندوزی و لینوکسی

با استفاده از هوریزون شما نگرانی نسبت به این که پس از مجازی سازی میز کاری یا نرم افزار، نگرانی در مورد  مشکلاتی که ممکن است هنگام کار کردن یا پشتیبانی با سیستم عامل ها و یا نرم افزار های مایکروسافتی و لینوکسی پیش بیاید، نخواهید داشت. با استفاده از دوره آموزشی Horizon شما به‌راحتی می ‌توانید اقدامات مربوط به ارائه Desktop ها و نرم‌ افزارهای ویندوزی و لینوکسی در مقیاس‌های بزرگ و کوچک سازمانی را انجام دهید.

دوره مجازی سازی vcp

سیاست ها جهت دسترسی و مدیریت آسان Desktop ها و نرم‌افزارهای مجازی در VMware Horizon

با ساده تر شدن و در عین حال هوشمند تر شدن مراحل احراز هویت در نرم افزار هوریزون به کمک VMware Workspace ، رضایت کاربران تا حد زیادی براورده شده است. همچنین در مجازی سازی دسکتاپ امنیت نیز به واسطه‌ی اعمال سیاست های هوشمندانه تر، زمینه‌ای و مبتنی بر نقش ها( Role) ارتقا پیدا کرده است.

در کل با استفاده از معماری مجازی سازی می‌ توانید به‌راحتی و در چند ثانیه اقدام به ارائه Desktop ها به کاربران نمایید. ضمن سادگی و سرعت در انجام کار  در Storage و هزینه‌های عملیاتی نیز صرفه جویی محسوسی انجام دهید.

سایر مزایای مجازی‌سازی Desktop، به وسیله ی VMware Horizon

  • آماده‌سازی مدیریت و ارائه ی بلادرنگ (Real-Time) برنامه‌ها
  • متکی نبودن به پلتفرم استفاده‌شده توسط کاربران
  • پشتیبانی از اپلیکیشن های قدیمی که با سیستم ‌عامل ‌های جدید سازگار نیستند
  • Mirage و ThinAPP در VMware Horizon (از VMware Mirage برای مدیریت متمرکز دسکتاپ ها در دیتاسنتر های مجازی استفاده می شود. )
  • استفاده از vSAN در معماری Horizon

حال که با مزایا و کاربرد های بسیار کارامد VMware Horizon آشنا شدیم، بهتر است هر چه زود تر کار کردن با این نرم افزار قوی را بیاموزیم و از آن به صورت عملی استفاده کنیم. زیرا برای تمامی کسب و کار ها و سازمان منافعی زیادی به همراه دارد که منجر به دستابی به مزایا و نیل به موفقیت می شود.

نوشتهٔ پیشین
دوره ۲۰۱۹ MCSE Server Infrastructure چیست ؟
نوشتهٔ بعدی
دوره برنامه نویسی جاوا گزینه مهم برای کسانی که با وب سر و کار دارند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست